Patates Ne Zaman Ekilir ve Hasat Edilir?

patates ne zaman

patates ne zaman

Patates Ne Zaman Ekilir ve Hasat Edilir?

Patates ne zaman ekilir ve hasat edilir sorusu patates yetiştiriciliği ile uğraşanlar için doğru planlama noktasında önemli rol oynar. Hasat döneminin daha verimli geçmesi ve beklenen ürünün elde edilmesi adına her aşamaya ayrı olarak dikkat etmek gerekir. Ayrıca sulama adımından, hangi tarih aralığında hasat edilmesi gerektiğine kadar pek çok ayrıntı patates yetiştiriciliği için önem arz eder. Peki patates ne zaman ekilmeli ve hasatı yapılmalı? Siz de detaylara göz atarak patates yetiştiriciliği hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Patates Ne Zaman Ekilir?

En ideal patates ekim zamanı ilkbaharın ilk aylarıdır. Bunun yanı sıra patates serin havayı seven bir bitkidir. Dolayısıyla don olma riski bulunan ya da havaların en yüksek sıcaklık derecesine ulaştığı zaman dilimi patates ekimi için uygun olmaz. Ayrıca patates yetiştiriciliğinde toprak ısısı da önemli bir faktördür. Patates yetiştirmek için uygun toprak ısısı yaklaşık 8-10 derece olmalıdır. Patates yetiştiriciliğinin zorlayıcı noktalarından birisi üst üste aynı alanda patates ekimi yapıldığında alınan mahsulün kalitesinde azalmalar görülme ihtimalidir. Geniş alanda patates ekimi gerçekleştirecek olanlar için toprağın doğru zamanda ekilmesi önemlidir.

Patates Ne Zaman Ekilir ve Hasat Edilir?

Patates Ekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Patates yetiştiriciliği ile uğraşan ya da uğraşmayı düşünenler için sürecin kontrollü olarak ilerlemesinin önemli olduğu bilinmelidir. Özellikle patates ekme sürecinde bazı önemli püf noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde hasat dönemi daha verimli geçebilir. Patates yetiştiriciliği yapanların dikkat edecekleri öncelikli noktalar ise şu şekildedir:

  • Toprağın iyi drenajlı olmasına özen gösterilmelidir.
  • Nemli toprakta patates daha iyi mahsul verdiği unutulmamalıdır.
  • Patates uygun zamanda ekilmelidir.
  • Ekildikten sonra düzenli aralıklarla sulanmasına dikkat edilmelidir.
  • Ekim esnasında patates tohumları 20-25 cm aralıklarla ekilmelidir.
  • Toprak ph değeri ve nem seviyesine dikkat edilmelidir.
  • Patateslerde böceklenme görülmesine karşı önlemler alınmalıdır. Bu noktada en iyi sonucu çapraz ekim yöntemi ile patates ekimi yapılmasıdır.
  • Patates ekiminde hasat anına kadar kontrolün elden bırakılmaması gerekir. Bu sayede hasar tespiti kısa sürede yapılabilir ve sorunun geniş alana yayılması önlenebilir.

Patates Kaç Ayda Yetişir?

Patates yetiştiriciliğinde ekilen patatesin ürün vermesi yaklaşık 3-4 aylık süreci kapsar. Genel hatları ile ekilen patatesin verimli sonuç verebilmesi için ekimin ardından en az 14 hafta geçmesi gerekir. Bu süresinin ardından patates hasatı dönemine geçebilir.

Patates Ne Zaman Ekilir ve Hasat Edilir?

Patates Ne Zaman Toplanır?

Patates çeşitleri, bebek patates, erkenci patates ve ana mahsul olarak üç grupta ele alınabilir. Bu çeşitlerin her biri aşama aşama ilkbaharın ilk aylarında sırasıyla ekilmeye başlanır. Bahar aylarında ekilen patates, don olaylarının yaşanmasına sebep olan dönem gelmeden haziran ile eylül ayları içerisinde hasat edilir. Patates toplama sırasında için çiçek kısmına dikkat edilmelidir. Bu nokta ekinin hasata ne kadar yaklaştığına dair belirtiler verir.

Patates Nasıl Sulanır?

Patates yetiştirme adımları aşamalı olarak ilerler. İlk aşamalarda su ihtiyacı ilerleyen sürece göre daha az olabilir. İhtiyaç duyulan su miktarı yumru gelişmesini başladığı dönem ve bitkinin çiçek açtığı olgunlaşmaya başladığı dönemde başlangıca oranla daha fazla olur. Ne kadar suya ihtiyaç duyulduğuna ise topraktaki nem miktarına dikkat edilerek karar verilebilir. Patates nemli toprakları seven bir bitkidir ve yeterli nem oranı sağlanamazsa verimi düşebilir. Bu nedenle patates sulama işleminin düzenli olarak yapılması önemlidir.

Sulamanın yetersiz kalmasının sorun yaratabileceği gibi fazla olması da patates hasadı için olumlu sonuçlar olmamasına sebep olabilir. Fazla sulamaya maruz kalması patates hastalıklarının görülmesinde etkili olur. Aynı zamanda bitkide azot süzülmesi ve patatesten alınacak verimin düşmesi gibi durumlara sebebiyet verebilir. Siz de patates yetiştiriciliği için ihtiyaç duyduğunuz ürünlere Hektaş güvencesi ile ulaşabilir, en yüksek verimlilik için planlamalarınızı yapabilirsiniz.