Mısırda Yabancı Ot İlacı

Mısırda Yabancı Ot İlacı

Mısırda Yabancı Ot İlacıMısırda Yabancı Ot İlacı

Mısır çevresel faktörlerden kolayca etkilenebilen bir tarım ürünüdür. Özellikle yabancı otlara hassasiyeti olan mısırın yetiştirilmesinde titiz davranılması ve dikkatli olunması gerekir. Mısır yetiştirirken yabancı otların dikkate alınmaması ve yabancı otlar için gerekli önlemlerin alınmaması, mısırdan alınan verimi büyük oranda düşürebilir. Yabancı otlar temizlenmediğinde mısır bitkisinin ihtiyacı olan ve topraktan aldığı mineraller yabancı otlar tarafından alınır ve bu durum mısır bitkisinin gelişmesi için gerekli su, oksijen gibi maddelerden eksik kalmasına yol açar. Bu nedenle mısır tarımı yapan kişilerin yabancı otlar ile nasıl mücadele etmesi ve hangi önlemleri alması gerektiğini bilmesi, gerekliyse mısır yabancı ot ilacı kullanması gerekir.

Mısırda Yabancı Ot Mücadelesi

Mısır ekilecek toprağa, tohumlar ekilmeden önce müdahale edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Mısır ekmeyi düşündüğünüz bir toprağınız varsa bu toprağı öncelikle yabancı otlardan temizlemelisiniz. Yabancı otları temizledikten sonra bir çapa yardımı ile toprağı havalandırabilir ve ekime hazır hale getirebilirsiniz. Mısır yabancı ot ilacı, yabancı otların yaprakları aracılığı ile emilir ve bir süre sonra ilaç etkisini göstererek yabancı otları kurutur. Gelişimi duran ve yaprakları yeşilden mor renge dönüşen yabancı otları temizleyerek mısırlarınıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

İlaçlama İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Mısır ot ilacını mısır tohumlarını ekmeden önce ve sonra uygulamanız gerekir. Mısır yabancı ot ilacını tohumlarınızı toprağınız ile buluşturmadan önce uyguladığınızda toprağınızda yabancı ot çıkma ve mısırlarınızın verimliliğini azaltma ihtimalini düşürebilirsiniz. Mısır tohumlarınızı uyguladıktan 5 ila 7 gün sonrasında ikinci kez mısır yabancı ot ilacı uygulamalısınız. Ayrıca mısır yabancı ot ilacını günün serin saatlerinde kullanmalısınız. Sabahın erken saatleri, akşamüstü veya akşam saatleri mısır yabancı ot ilacı uygulaması için ideal saatler olabilir. Öte yandan diğer tarım ilaçlarında olduğu gibi mısır yabancı ot ilacı uygulamanızı yağmur yağma ihtimali olan günlerde yapmamanız gerekir. İlaçlamanızı yaptıktan sonra yağan yağmur, bitkilerinizin üzerindeki ilacın büyük bir kısmını toprağa taşıyacak, bu sebeple hem ilacın bitkinizi koruma özelliği büyük ölçüde azalacak hem de mısır yabancı ot ilacı toprağınıza zarar veriyor olacak. Ayrıca karşı karşıya olduğunuz yabancı ot probleminin aşamasına ve yabancı otların gelişim sürecine uygun mısır yabancı ot ilacı tercih etmeli, sizin için en uygun miktarı uygulamalısınız. Gereğinden daha az veya daha fazla mısır yabancı ot ilacı kullanmanız, içinde bulunduğunuz süreci daha da zorlaştırarak sizi yorabilir. Doğru zamanda uygulanan doğru mısır yabancı ot ilacı ile mısırlarınızdan en yüksek verimi alıyor olacaksınız.