Mısır Ne Zaman Ekilir?

Mısır Ne Zaman Ekilir?

Mısır Ne Zaman Ekilir?

 

Dünyada en çok yetiştirilen mahsullerden biri olan mısır, Türkiye’de de bu unvanı koruyor. Bu unvan nedeniyle mısır ne zaman ekilir sorusu sıkça soruluyor. Çiftçilerin Türkiye’de çeltik ve buğdaydan sonra en çok ektiği mahsul mısır oluyor. Mısır üretiminin bu denli fazla olması hem ülkemizdeki elverişli topraklardan hem de mısırın kullanım alanlarından kaynaklanıyor. İnsan tüketiminin yanı sıra hayvan yemi olarak kullanılması ve hatta yağ üretimi, nişasta üretimi ve benzeri endüstriyel alanlarda da sıklıkla kullanılıyor. Mısırdan verim almak için önemli pek çok husus mevcut. Bunlardan biri de mısır ekim zamanı. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek mısır ne zaman ekilir sorusuna yanıt bulabilir ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Mısır Ne Zaman Ekilir?

Ülkemizde mısır bitkisi ana ürün olarak ekildiğinde İlkbahar aylarında, ikinci ürün olarak ekildiğinde ise Haziran ya da Temmuz aylarında ekilir. Mısır bitkisi sıcağı seven bir bitkidir ve iklim şartları mısırın verimi üzerinde oldukça önemlidir. Mısırda verim, diğer bitkilere kıyasla toprak şartlarından daha çok iklim koşulları ve sıcaklık şartlarına bağlı şekillenir. Mısır tohumlarının çimlenmesi için en düşük 10 – 12 °C toprak sıcaklığı gerekmektedir. Mısır bitkisinin en verimli şekilde yetişeceği sıcaklık ise, gündüzleri 22 – 34 °C ve geceleri 13 – 24 °C’dir. Metnin başında da vurguladığımız üzere mısır bitkisi bir sıcak iklim bitkisidir. Gece ve gündüz arasındaki ciddi sıcaklık farkları, bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Mısır Bitkisi İçin İdeal Toprak Tipi Nedir?

Mısır çok özel bir toprak türüne ihtiyaç duymuyor olsa da elbette bazı kriterler mısırdan alacağınız verimi önemli ölçüde etkileyecektir. Organik maddelerce zengin, su tutma kapasitesi yüksek olan, derin ve asitlik derecesi 6.5 – 7 pH arasındaki toprak tipi mısır için idealdir ve verimini bir hayli artıracaktır.

Mısır Ekiminde Toprak Nasıl Hazırlanmalı?

Mısır ekiminde toprak hazırlığı, mısırın ana ürün mü yoksa ikinci ürün olarak mı ekileceğine göre değişiklik gösterebilir. Ana ürün olarak ilkbahar aylarında ekilecek mısırda toprak dipkazan ya da pulluk gibi tarım aletleriyle 7 – 11 santimetre derinliğinde sürülmelidir. Toprağı sürerken, sert zeminin yumuşatıldığından emin olunmalıdır. Mısır ikinci ürün olarak ekilecekse, yapılan hasattan sonra tarla titizlikle temizlenmelidir. Hasat sapları ve artıkları tarladan uzaklaştırılmalıdır.

Mısır Kaç Ayda Yetişir?

Ekilen mısır türüne göre değişiklik gösterse de mısır ortalama 80 – 130 gün aralığında sonuç gösteriyor. Toprak ısısının ortalama 10 derece olduğu tarihte ekilen mısır, ortalama 10 gün içerisinde çimlenmeye başlıyor. Ana ürün olarak ekilen mısır Temmuz ve Ağustos aylarında hasat edilebiliyor.

Mısır Ne Zaman Hasat Edilir?

Mısırın ne zaman hasat edileceği, ana ürün mü yoksa ikinci ürün olarak mı ekildiğine göre değişiklik gösteriyor. İlkbaharda ana ürün olarak ekilen Mısır Temmuz ve Ağustos aylarında, ikinci ürün olarak ekilen mısır ise Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında hasat edilebiliyor.