Karasinek İle Neden Mücadele Edilmeli

Karasinek İle Neden Mücadele Edilmeli

Karasinek İle Neden Mücadele EdilmeliKarasinekler insan topluluklarının bir parçası olarak dünyanın tümüne yayılan ve her ortama uyum sağlayabilen bir böcek türü. Çoğu zaman hastalıkların taşınmasında önemli bir rol üstlenen bu uçabilen böcekler; tifo, kolera ve dizanterinin de içinde bulunduğu 100’ün üzerinde hastalık ve mikrobu insanlara bulaştırma özelliğine sahip. Ufak ama tehlikeli bir canlı oldukları için, bu mikropları dışkı, çöp ve diğer çürüyen maddelerden beslendikleri sırada ayakları ve ağızlarıyla toplayıp yayılmasını sağlıyorlar. Geniş çapta yiyecek tüketme potansiyeline de sahip olan karasineklerin hızlı bir şekilde üremeleri insanlık için büyük bir sorun teşkil ediyor.

Zamanında ve yeterli miktarda müdahale

Günümüzde bilim ve teknolojinin birbirine paralel gelişimi sayesinde karasineklerle fiziksel, kimyasal kültürel ve biyolojik yöntemler uygulanarak mücadele ediliyor. Fakat karasineklerin tamamen yok edilmesi mümkün değil, sadece kontrol altında tutulmaları sağlanıyor. Bu nedenle karasinek kontrolünde gereksiz kimyasal kullanımının da önüne geçmek gerekiyor. Mutlaka kullanılması gerekiyorsa yerinde, zamanında ve yeterli miktarda olması hem çevre hem de insan sağlığı için oldukça önemli.

Kültürel olarak alınacak önlemlerin başında ise zararlının biyolojisi, yaşam biçimi ve mücadele yollarının, özellikle temel eğitimde ve farklı iletişim araçları ile halka tanıtımının sağlanması geliyor. Çünkü maalesef karasinekler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan halkımızın büyük bir kesimi, bu zararlının ne gibi sonuçlar doğuracağını bilmiyor. Ayrıca sadece halkın bilgilenmesi de bu zararlı ile mücadelede yeterli olmuyor. Karasinek kontrolü aynı zamanda yerel yönetimlerin de en büyük sorunlarından biri. Bu sorunun poşet uygulaması, çöplerin gece toplanması ve çöplerin gömülmesi ile çözülmesi gerekiyor.

Karasineklerle en etkili mücadele yolu ise üreme ve beslenme yerlerinin ortadan kaldırılmasından geçiyor. Bu noktada tarım sektörünün öncü markası olan HEKTAŞ’ın karasinek mücadelesi için Musca® ürünü ön plana çıkıyor. Karasineklerin barındığı, dinlendiği, ürediği açık ve kapalı her türlü yüzeye uygulanan ilaç sayesinde uzun süreli ve etkili mücadele mümkün oluyor.

Karasinek Yaşam Evreleri

 

Karasinek İle Neden Mücadele Edilmeli