Bitki Koruma Ürünlerini Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli

Bitki Koruma Ürünlerini Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli

Bitki Koruma Ürünlerini Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Tarımda iş güvenliği, tıpkı diğer meslek dallarında olduğu gibi hayati önem taşıyor. Bu yüzden bitki koruma ürünü uygulaması esnasında dikkatli olmak, belirli kurallar çerçevesinde hareket etmek gerekiyor. İlaçlama aletlerinin sağlamlığı ve kalitesi, kişisel dayanıklılığın yeterliliği, rüzgârın hızı ve yönü gibi iklimsel faktörler, uygulama sırasında dikkate alınması gereken etkenler arasında yer alıyor.

Kimler Bitki Koruma Ürünü Uygulaması Yapmamalı?

  • Hamileler
  • Emziren anneler
  • Engelliler
  • Çocuklar
  • Üşütme, bronşit ve mide rahatsızlığı olanlar
  • Ellerinde çatlak ve yara olanlar

Bitki Koruma Ürünü Uygulamasından Önce Yapılacaklar

Bitki koruma ürünü uygulaması esnasında kullanılacak ilaçlama aletinin kalibrasyonu yapılmalı, akıntı ve sızıntı olması engellenmelidir. Bitki koruma ürünü uygulaması sabah ve akşam erken saatlerde yapılmalı, rüzgârlı havalarda ve gün ortası sıcak saatlerde bitki koruma ürünü uygulaması yapılmamalıdır. Az rüzgârlı havalarda bitki koruma ürünü uygulaması yapılma zorunluluğu olduğunda, rüzgâr sırttan gelecek şekilde hareket edilmelidir.

Bitki Koruma Ürünü Uygulaması Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitki koruma ürünü uygulaması sırasında çevredeki çocuklar ve hayvanlar uygulama alanından uzakta tutulmalıdır.

Yemek yememeli, su ve sigara içilmemelidir. Bitki koruma ürünü uygulaması aralarında eller iyice yıkanmadan hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Özellikle iş esnasında ve işten sonra alkollü içkilerin tüketilmesi çok tehlikelidir.

Bitki koruma ürünü zerrelerinin ve buharlarının solunumundan kaçınılmalıdır.

İlaçlama aletinin tıkanmış olan memeleri ağızla üflenerek veya emilerek temizlenmemelidir.

Gündüzleri devamlı olarak 8 saatten fazla ve üst üste 6 günden fazla sürelerle bitki koruma ürünleri uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eldivenler çıkartılmadan önce dikkatle temizlenmelidir. Bol su ve sabun ile iyice yıkanmadan tekrar kullanılmamalıdır. Bitki koruma ürününün hedef alınan hastalık ve zararlıya ulaştığından emin olunmalı, yani iyi bir kaplama yapılmalıdır.