Bitki Beslemesinde Kalsiyum Neden Önemlidir?

bitkilerde kalsiyum

bitkilerde kalsiyumBitki Beslenmesinde Kalsiyum Neden Önemlidir?

Kalsiyumun insan vücuduna faydaları pek çok kişi tarafından biliniyor olsa da bitkilerde kalsiyum sağlıklı büyümek, meyve vermek, canlı ve parlak yapraklara sahip olmak için kalsiyuma ihtiyaç duyuyor olması, bitki yetiştiriciliğinde az bilinen önemli bir bilgidir. Doğada yaygın olarak bulunan ve alkali bir mineral olan kalsiyum, bitkiler de dahil olmak üzere tüm canlı organizmalar için fayda sağlar. Kalsiyumu ve bitkilerin sağlıklı büyümesinde üstlendiği rolü anlamak, bitki yapraklarında veya çiçek uçlarında meydana gelen sorunların nedenleri ve çözüm yolları hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Bitkilerde Kalsiyum Neden Önemlidir?

Toprak bitkilerin büyümesi için gerekli olan birçok farklı vitamin ve minerali içerir ve kalsiyum da bunlardan biridir. Toprağın yapısını iyileştiren kalsiyum, aynı zamanda bir bitkinin güçlü hücre duvarları oluşturmasına da yardımcı olur. Bitkilerdeki hücre duvarları güçlendiğinde, yeşil yapraklı salon bitkilerini, çiçekli dalları veya meyve veren ağaçları toksik bileşenlerin zararlı etkilerinden korumayı sağlar. Kalsiyum ayrıca bitki içinde oluşan biyolojik reaksiyonlarla ilgili gereken enzimleri aktive eder. Böylece bitkinin sağlıklı büyümesini destekler.

Kalsiyum Bitkilerde Ne İşe Yarar?

Bitkiler için gerekli olan kalsiyum miktarı türe ve familyaya göre değişir. Ancak, toprakta yeterli miktarda kalsiyum olması, pH aralığını düzenlemeye yardımcı olur. Toprağın havalanmasını arttırdığı ve bu sayede suyun daha iyi emilmesini sağladığı bilinen kalsiyumun bitkiler üzerinde sağladığı faydalar şöyle sıralanır:

 • Toprakta bulunan yararlı besinleri yapraklara taşır.
 • Bitkilerin güçlü ve geniş köklere sahip olmasına yardımcı olur.
 • Hücre duvarlarını güçlendirerek sağlıklı bitki dokusu oluşturur.
 • Meyve üretimini arttırır.
 • Yapraklardaki sarı ve kahverengi lekeleri önler.
 • Çiçek uçlarındaki çürümeyi engeller.
 • Zararlı mikroorganizmalar için caydırıcı rol üstlenir.

kalsiyum gübre

Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği Neden Görülür?

Canlı ve sağlıklı büyüyen bitkiler yetiştirmek için kalsiyum eksikliğinin nedenlerini araştırmak ve buna bağlı olarak gerekli önlemleri almak fayda sağlar. Sıcak iklim şartları, yetersiz sulama, toprağın kalitesi ve bitkinin direk güneş ışığına maruz kalması gibi etkenler, kalsiyum eksikliğinin nedenleri arasında yer alır.

Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Bitkilerin gelişimini destekleyen besinlerin yeterli miktarda alınmaması birtakım belirtiler ile kendini gösterir. Bu aşamada kalsiyumun bitkiler ile nasıl etkileşime girdiğini anlamak ve köklerden yapraklara kolayca ulaşıp ulaşmadığını fark etmek önem taşır. Örnek olarak; besin eksikliği sadece yaşlı yapraklarda gözlemlenebilir ve genç yapraklarda görülmeyebilir. Bu küçük detaylar sayesinde bitkilerde kalsiyum eksikliğini belirlemek mümkün olur. Bitkilerde kalsiyum eksikliği belirtileri genel olarak şöyle sıralanır:

 • Toprağın altında kalan köklerin gelişimi yavaşlar.
 • Bitkilerde sağlıksız bir görünüm oluşur, büyüme gerçekleşmez.
 • Yeşil yaprakların uç kısımlarında yanma oluşur.
 • Meyve çiçeklerinde uç çürümesi meydana gelir.
 • Bitkilerdeki genç yapraklarda sağlıklı gelişim gözlenmez.
 • Sararma, içe doğru kıvrılma gibi belirtiler görülür.

Bitkilerin Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Bitkilerin kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yolu, toprak yapısında bulunan minerallerin köklerden emilerek yapraklara ve meyve çiçeklerine ulaşmasını sağlamaktır. Bitkilerin genç kökleri tarafından su yoluyla alınan kalsiyum ihtiyacı için toprak yapısında bu yararlı mineralin eksik olup olmadığından emin olmak gerekir. Örnek olarak; pH seviyesi asidik olan toprakta yetişen bitkilerin gelişimi yavaştır ve genel olarak sağlıksız büyüme gözlemlenir.

Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Kalsiyum, bitkilerin beslenmesinde ve gelişiminde önemli yer tutar. Sağlıklı büyümeyi destekleyen kalsiyum, hücre duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Eğer bitkilerinizin zayıf ve sağlıksız bir yapıda olduğunu gözlemliyorsanız, kalsiyum eksikliğini gidermek için aşağıdaki çözüm yollarından faydalanabilirsiniz:

bitki besleme kalsiyum

Toprağa kalsiyum nitrat içeren gübre eklemek

Bitkilerinizde kalsiyum eksikliği olduğunu fark ederseniz, kalsiyum nitratlı gübre kullanmak yararlı olur. Bu gübrenin toprağa nüfuz etmesi ve bitkiye besin taşıması zaman alır, ancak uzun süre etkisini korur. Kalsiyum nitrat eklemeden önce toprak testi yapmamak, var olan minerali arttırmanıza engel olur. Çünkü kalsiyum fazlası da bitkilerde olumsuz etkiler yaratır. Bu nedenle bitkilerinizde kalsiyum eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikli olarak toprak testine başvurmayı deneyin.

Bitkilerinizin sağlıklı beslenmesini desteklemek için YaraTera Calcinit ile etkili bir kalsiyum beslemesi yapabilirsiniz. Suda Çözünür Potasyum Oksit (K2O) olan ürün damlama gübresidir. Suda %100 çözünürlüğe sahip olması sayesinde yapraktan da uygulanabilir. Ürünün kullanım aşamaları ile dozu hakkında tarım uzmanınıza danışmanızı öneririz.

Sıvı formda kalsiyumu yapraklara püskürtmek

Spreyleme yöntemi ile uygulanan kalsiyum, yapraklar tarafından kolayca emilimine yardımcı olur. Sıvı formda hazırlanan besinler kalsiyum asetat, kalsiyum nitrat veya kalsiyum klorür seçeneklerine sahiptir. Özellikle çiçek uçlarındaki çürümeler ve yapraklarda görülen kahverengi lekeler için püskürtme yöntemi yarar sağlar.

Hektaş bu konuda sizlere Agrichem firmasından Cal 22 ve Supa CaO 12 markalı iki adet kalsiyum ile hizmet etmektedir. Agrichem CAL 22 kalsiyum desteğini salma sulama yöntemi ile sebze, meyve ağaçları, kabuklu yemişler, domates, biber için haftalık olarak uygulayabilirsiniz. Arpa yetiştiriciliğinde ise Agrichem Cal 22 damla sulama yöntemi ile ideal beslenme zamanı olan 3 – 4 yaprak aşamasında sulama suyu ile uygulanabilir. Agrichem Supa CaO 12 yaprak gübresi, suda çözünür kalsiyum oksit (CaO) içerir. Ürünü yaprak uygulaması ve damla sulama yöntemleri ile zeytin, çilek, avokado, narenciye, lahanagiller gibi sebze ve meyve yetiştiriciliğinde uygulayabilirsiniz.

Doğru sulama yöntemlerini uygulamak

Bitkilerin sağlıklı gelişiminde sulama yöntemi önemli yer tutar. Düzenli olarak sulanan bitkiler, toprakta bulunan kalsiyumu genç kökleri yardımıyla yapraklara ve çiçek uçlarına ulaştırır. Bu nedenle bitkilerin yeterli kalsiyumu aldığından emin olmak için belirli aralıklarla sulamak, meyve veren ve canlı yapraklara sahip olan bitkiler yetiştirmenize yardımcı olur.

Hektaş kalsiyum çözümleri, bitkilerin sağlıklı beslenmesine ve büyümesine katkı sağlar. hektas.com.tr üzerinde yer alan bitki besleme ürünlerini inceleyebilir, yaprak gübresi ve saf gübreler kategorilerinde yer alan kalsiyum içerikli ürünlerimizden faydalanabilirsiniz.