Domates Gübreleme Nasıl Olmalı

Domates Gübreleme Nasıl Olmalı

Domates Gübreleme

Domates Gübreleme Nasıl Olmalı?

Sağlıklı, lezzetli ve verimli domatesler yetiştirmenin yolu, bitkilerin nasıl ve ne zaman gübrelenmesi gerektiğini iyi şekilde organize etmekten geçer. Domates,  topraktan beslenir ve toprak ne kadar zengin ve verimli olursa olsun topraktan gelen besinleri hızla tüketir. Bu nedenle domatesin genel sağlığı ve canlılığında gübreleme hayati bir rol oynar. Bunların da yanı sıra doğru gübreleme sayesinde hasat zamanı daha verimli geçer.

Domatesin Gübre İhtiyacı Nedir?

Domates sağlıklı gelişim için azot, fosfor ve potasyuma ihtiyaç duyar. Organik maddelerle zenginleştirilmiş toprak, bitkinin sağlıklı ve lezzetli domatesler vermesini sağlar. En iyi ürünleri nasıl seçeceğinize yardımcı olacak bitkinin özel ihtiyaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Azot: Vejetatif büyümeden sorumlu olduğu için erken aşamalarda oldukça önemlidir. Azot eksikliği durumunda bitkinin yapraklarında oluşan sararma, zor büyümeye ve erken bozulmalara sebebiyet verebilir. Ancak çok fazla azot kullanılması da bitkinin meyve vermemesine sebep olabilir.
  • Fosfor: Çiçeklenme ve meyve üretimini teşvik etmek için oldukça gereklidir. Ancak çok fazla kullanılırsa bitkinin azotu emme yeteneğini bloke ederek yaprak ve sapların büyümesini sınırlandırabilir.
  • Potasyum: Domatesin fotosentez yapmasına destek verir. Aynı zamanda meyvelerin uygun şekilde olgunlaşmasına yardımcı olur. Diğer taraftan da meyvenin asitliğini artırır.

Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve bakır, domates bitkisi için yararlı olan diğer makro ve mikro elementlerdir. Bu nedenle bitkiniz için seçeceğiniz gübreler, bu bileşenleri uygun miktarda sunmalı ve toprakların eksikliklerini gidermelidir.

 

Domates Gübreleme Nasıl Olmalı

Domatese Hangi Gübre Atılır?

Domatese azot, fosfor ve potasyum içeren gübreleri atabilirsiniz. Toprağınız dengeli ve kompostlu ise potasyum ağırlıklı gübreler kullanabilirsiniz. Bitkiler gelişim aşamasındaysa ve toprağınız azot açısından zayıfsa her üç bileşenin de dengelendiği gübreleri seçebilirsiniz. Domates gübresi seçerken aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

  • Azot – Fosfor ve Potasyum Oranı: Gübrelemede çok fazla azot kullanmadığınıza emin olmanız gerekir.
  • Gübre Bileşimi: Domatesler çok çeşitli mikro besinlere ihtiyaç duyduğu gibi mikro besin elementlerine ihtiyaç duyar. Bu sebeple, ihtiyaçları karşılamak için özel olarak oluşturulmuş gübreler kullanılmalıdır. Bitki gelişimi için makro besin elementlerine ihtiyaç var iken çiçeklenmeyi teşvik, tozlama-döllemenin sağlıklı olması, meyve kalitesinin artırılması içinde mikro besin elementlerine ihtiyaç söz konusudur.
  • Bitkilerin Büyüme Aşaması: Domates, tohumdan hasada kadar farklı aşamalarda farklı besinlere ihtiyaç duyar. Bu aşamaları yakından izleyip bitkinizin ihtiyaçlarını belirleyin. Doğru zamanda doğru dozlarda verilen ister makro besin elementleri olsun isterse de mikro besin elementleri olsun bitki gelişimine etkili olacaktır.

Domates Gübresi Ne Zaman Atılır?

Domates gübresi, hasada kadar olan süreçte farklı zamanlarda atılır. Bitkinin büyüme döngüsüne dayalı olan bazı gübreleme şekilleri şöyledir:

  • Domatesi Ekmeden Önce: Büyüme zamanı boyunca domatesin toprağı besin açısından zengin olmalıdır. Bu nedenle kompost, sıcaklık hala düşükken ekimden önce toprakla karıştırılmalıdır.
  • Transplantasyon Sonrası: En güvenli çözüm, ekimden üç veya dört hafta sonra bitki toprağa alıştığında dengeli gübre kullanmaktır.
  • Çiçek Açarken: Çiçeklenme döneminde bitkinin potasyum ihtiyacı yüksek olur. Topraktaki azotun iki katı kadar potasyum ideal olandır.
  • Meyve Verirken: Domatesler, meyve verirken fosfora ihtiyaç duyar. Fosfor açısından zengin olan suda çözünür gübreler kullanabilirsiniz. Çiçeklenmeyi teşvik sadece fosfor ile karşılanmadığı gibi iz elementlere ihtiyaç duyulur (Zn, Mn, B, Ca gibi).

 

Domates Gübreleme Nasıl Olmalı

 

HEKTAŞ Bitki Besleme Ürünleri ile Domates Verimliliğinde Artış

HEKTAŞ bitki besleme ürünleri, domates verimliliğinde artış için özel olarak formülize edilir. Azot, fosfor ve potasyumun yanı sıra çinko, kalsiyum, bor, bakır, mangan gibi besinlerle zenginleştirilmiş ürünleri de bulunur. Ürünler bitkinizin gelişme döneminin her evresindeki ihtiyaçlarına uygun şekilde farklı makro besin miktarları ile hazırlanmıştır. Domateslerin tohumdan hasat zamanına kadar sağlıklı şekilde yetişmesi için makro besinler açısından zengin olan ürünlerden birini seçebilirsiniz. Tüm ürünlerin üzerinde kullanma talimatları ve içeriği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

 

 

https://ankara.tarimorman.gov.tr/Belgeler/liftet/domatesyetistiriciligi.pdf